baner back2

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

مشکلات فرش دستباف کشور، از زبان فعالان این بخش این مرتبه در استان قم

روز شنبه 28 خرداد 1401، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم میزبان سومین جلسه مجمع تشکل‌های فرش دستباف کشور بود.اولین جشنواره ملی قالی فاخر

این جلسه که با هدف بررسی مشکلات فرش دستباف، این مرتبه در قم برنامه ریزی شده بود،  با حضور روسای اتحادیه های تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان های کشور برگزار شد.

 

در این جلسه رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف کشور  با اشاره به مشکل‌ها و موانعی که در مسیر تولید و صادرات فرش دستباف قرار دارد گفت: رفع موانع موجود بر سر راه هنر صنعت کشور تنها در اختیار دولتمردان می‌باشد، و هیچ‌کس به غیر از دولت توانایی برطرف کردن مشکلات فعالان فرش را ندارد.

 

احمد کریمی اصفهانی اظهار داشت: مساله اصلی فرش صادرات است و تولید این محصول زمانی شکل می‌گیرد که از بازار مصرف پررونقی برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه جامعه فرش دستباف از ضعیف‌ترین قشرها به شمار می‌آیند افزود: اگر دل سوز فرش دستباف هستیم، باید به مساله صادرات توجه کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برغم تلاش‌های بی‌وقفه تشکل‌های فرش هیچ خروجی و نتیجه‌ای برای این کالای مهم صادراتی به دست نیامده، ما باید جواب مخاطبان خود که در دیگر کشورها هستند را داده و سفارش‌گیری را سامان بدهیم.

کریمی اصفهانی با اشاره به کاهش قابل توجه حجم صادرات فرش دستباف کشور یادآور شد: در حالی که در سال ۷۳، درآمد حاصل از صادرات این کالا یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار و معادل ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور بود، این رقم به کمتر از ۵۰ میلیون دلار رسیده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف کشور  ضرورت ارائه تسهیلات مورد نیاز به فرش دستباف را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: رقبای فرش دستباف ایران از سوی دولت‌های خود تسهیلات خوبی را دریافت می‌کنند، همچنین بخشی از هزینه‌های نمایشگاه‌های فرش نیز از طرف دولت‌ها تامین می‌شود.

مشاهده بخش ویدیوی این خبر در آپارات

https://www.aparat.com/v/qJT2a

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

اولین جشنواره ملی قالی فاخر