baner back2

جشنواره ملی قالی فاخر

جشنواره قالی فاخر فرصت مناسبی است برای ایجاد جریانی باهدف بازگشت جایگاه ارزنده فرش دستباف ایرانی

اولین جشنواره ملی قالی فاخرشنبه 25 تیرماه 1401 از ساعت 14:30 تا16:30 جلسه کمیته فرش دستباف اصفهان به دعوت سازمان  صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در استانداری و دفتر معاونت امور اقتصادی استان برگزار شد.

 

در این جلسه که از کلیه دستگاه های مرتبط حضور داشتند، با محوریت جشنواره قالی فاخر، مطالب مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.

 

در ابتدا آقای علی میرجمالی، دبیر اجرایی جشنواره گزارشی از روند پیشرفت جشنواره و فعالیت های انجام شده ارایه کرد.

 

آقای امیرحسین کمیلی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و رئیس ستاد اجرایی جشنواره ضمن تشکر از روند اجرایی و فعالیت های انجام شده، خبر از فراکسیون فرش دستباف در مجلس و حضور احتمالی وزیر صمت در اصفهان را داد.

 

آقای رسول کوهستانی، مدیر اداره کل گمرک استان اصفهان ضمن بیان آمار صادارت فرش استان طی سال‌های اخیر، خواستار بررسی جدی تر و کارشناسی موارد مرتبط با فرش با هدف رفع مشکلات صادرات شد و جلسه روسای سه قوه در خصوص مشکلات صادرات فرش را تنها راهکار اجرایی دانست.

 

اولین جشنواره ملی قالی فاخرآقای یاسر حنیفی، معاون امور تولید مرکز ملی فرش ایران و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره، ضمن تشکر از برنامه‌ریزی حرفه‌ای و دقیق انجام شده در ستاد اجرایی اصفهان  و اشاره به پشتیبانی تمام ارکان مربوط به فرش دستباف در استان، هدف از برگزاری جشنواره را با هدف معرفی و انتخاب آثار برگزیده و فاخر فرش دستباف ایرانی دانست و راهکارهای حل مشکلات بسیاری از موارد مطرح شده را از طریق بستر قانون گذاری و مجلس دانست.

 

آقای احسان شهیر مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز این جشنواره را شروع یک حرکت بزرگ دانست و تداوم و استمرار اجرای فعالیت های لازم را ضروری دانست.

 

آقای روح اله میرزاامیری، مدیر امور کمیسیون‌های اتاق بازرگانی اصفهان و سرپرست دبیر خانه شورای گفتگو  بیان داشت که در اتاق بازرگانی به عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره با هدف تداوم حرکت‌های رو به رشد جشنواره قالی فاخر، برنامه استان برای سال‌های آینده جشنواره مورد بررسی قرار گرفت و در مراسم اختتامیه این موضوع مطرح خواهد شد و ابعاد بین‌المللی آن نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

آقای جعفری نماینده سازمان صدا و سیمای مرکز اصفهان نیز حمایت سازمان خود را از پوشش خبری و نمایش ابعاد مختلف این جشنواره اعلام کرد.

 

آقای علیرضا مساح، رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز ضمن لزوم اطلاع رسانی رویداد بویژه بخش نمایشگاهی آن به شهروندان، پیشنهادهایی در راستای توسعه فعالیت های اجرایی جشنواره ارایه کرد.

 

آقای سعید عصاچی، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان و عضو ستاد اجرایی جشنواره ضمن تشکر از اعتماد مرکز ملی فرش ایران به اصفهان بابت اجرای این رویداد ملی، و تشکر ویژه از سازمان صمت استان و اتاق بازرگانی اصفهان، پیرو خبر آقای کمیلی مبنی بر احتمال حضور وزیر صمت در اصفهان، خواستار برگزاری جلسه‌ای ویژه بررسی مشکلات فرش دستباف با ایشان را داشت.

 

آقای علی شهبازی، مدیرعامل شرکت تعاونی فرش روستایی استان اصفهان لزوم اثربخش بودن این رویداد ملی را خروجی داشتن به نفع فرش دستباف دانست و خواستار مشارکت همه ارکان و ساختار اجرایی استان شد.

 

امیر رضا نقش، معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری اصفهان ضمن تشکر از فعالیت های دبیرخانه جشنواره، این رویداد را فرصتی بزرگ برای ایجاد جریانی باهدف بازگشت جایگاه ارزنده فرش دستباف ایرانی دانست و از کلیه دستگاه های اجرایی مرتبط استان خواست تا با مشارکت و همکاری قوی، این رویداد را به یک جشنواره بین المللی تبدیل کنند.