baner back2

جشنواره ملی قالی فاخر

طرح جامع تعهد ارزی فرش دستباف در هفته آینده ارائه شود

اولین جشنواره ملی قالی فاخربه گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایرنا، علیرضا پیمان پاک روز شنبه اول مرداد 1401  در کمیته فرش دستباف که در اصفهان برگزار شده بود،  اظهار داشت: علاوه بر اینکه در حوزه ورود موقت و مسائل مرتبط با مرمت فرش مصوبه‌ای در کمیته اقدامات ارزی ثبت شده است، بخشی از مسائل  فراقانونی است مثل اصلاح قانون گمرک که یک مسئله زمان‌بر است و مقرر شد در ستاد مقابله با تحریم شورای عالی امنیت ملی این مسائل تعریف و پیشنهاد شود و به مصوبه‌ای که مورد نظر دوستان است، دست یابیم.

 

وی تعرفه ابریشم را از دیگر مباحث تجارت خارجی حوزه فرش‌ دستباف ذکر کرد و افزود: مقرر شد نمایندگان حوزه فرش طرحی را در این ارتباط تعریف و طی آن دغدغه تولیدکنندگان داخلی ابریشم را رفع کند و بر این اساس تعرفه‌ها اصلاح و تولید با قیمت رقابتی صورت بگیرد و با نهایی شدن طرح، با وزیر جهاد به شور گذاشته شود و به نتیجه برسانیم.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: کارت بازرگانی نیز از دیگر مشکلات تولیدکنندگان فرش‌دستباف است که این مشکل در شرکت‌های دانش‌بنیان شهرک‌های صنعتی هم هست که در این ارتباط بسته‌ای طراحی و بادرنظر گرفتن تمامی چالش‌ها مصوبه نهایی از هیئت دولت دریافت کنیم.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت نیز در این کمیته با اشاره به اداره صنایع عمومی در وزارتخانه گفت: صنایعی چون لوازم خانگی، نساجی، کیف و کفش چرم، فرش‌ماشینی، صنایع خلاق و لوازم بهداشتی و آرایشی و صنایع کوچک در این اداره تعریف شده و تمام آنچه در حوزه صنعت است به این اداره بر می‌گردد.

 

محمدمهدی برادران با بیان اینکه صنعت فرش به طور ویژه به بخش خصوصی و دولت بر می‌گردد که پیشنهادات مشخصی در حوزه صادرات آن بر اساس دیده بانی و گزارشات و مستندات دریافتی از استان‌ها تعریف شده است، افزود: با هماهنگی سازمان تجارت در کشورهای مختلف رایزنی‌ها صورت داده شده و مسئله صادرات فرش‌ دستباف اصفهان را به جد دنبال هستیم.

وی با بیان اینکه به جای پرداخت وام و تسهیلات به تولیدکنندگان فرش از سوی بانک ما این اقدام را صورت دادیم، ادامه داد: شرایط مناسبی برای قالیبافان فراهم نیست و شاهد تخلفات و کم‌کاری‌های زیادی در این عرصه بودیم که اکنون شاهد مطالبات خوبی در حوزه حمایت از قالیبافان بودیم و دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف از جمله دانش‌آموزان برگزار شده است.

برادران از فعال شدن دفاتر استانی در حوزه‌های مختلف از جمله واردات مواد اولیه، بازرگانی  و تخصیص وام و تسهیلات و بیمه قالی‌بافان خبر داد و افزود: فرش از جایگاه بالایی نسبت به اصناف دیگر برخوردار است.